Projekt „NASZA KONICZYNKA” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 – Poddziałanie 9.2.1. Rozwój wysokiej jakości usług społecznych.

Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępności do usług społecznych dla 50 osób (30K+20M, w tym 20 niepełnosprawnych dzieci 4DZ+16CH), które w rozumieniu Kodeksu Cywilnego uczą się/pracują/zamieszkują gminę Końskie (woj. świętokrzyskie) i są zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym poprzez realizację profilaktyki społecznej skierowanej do dzieci i rodzin w ramach rozszerzenia oferty wsparcia placówki wsparcia dziennego- Świetlica „KONICZYNKA” oraz wsparcia na rzecz prawidłowego funkcjonowania rodziny.

Wsparcie w ramach projektu:

• Specjalistyczne zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci (trening komunikacji, trening samodzielności w czynnościach życia codziennego, terapia pedagogiczna, dogoterapia, terapia integracji sensorycznej, trening umiejętności społecznych- TUS;
  • Zajęcia rozwijające zainteresowania dla dzieci (zajęcia taneczne, arteterapia, zajęcia nauki pływania)
  • Warsztaty i poradnictwo dla rodzin; grupowe zajęcia dla rodziców z zakresu kultury fizycznej
  • Wyjazdy integracyjno-edukacyjne.

Uczestnikami projektu mogą być wyłącznie:

niepełnosprawne dzieci w wieku od 3 do 18 lat (posiadają orzeczenie o niepełnosprawności), które zamieszkują lub uczą się na terenie miasta i gminy Końskie (w przypadku miejsca zamieszkania jest inne niż gmina Końskie, niezbędne zaświadczenie, że dziecko uczy się na terenie gminy) oraz ich rodziny (rodzice, rodzeństwo), którzy nie korzystają z tego samego typu wsparcia w innych projektach współfinansowanych  przez UE w ramach EFS.
Zakłada się zrekrutowanie 20 dzieci niepełnosprawnych (4DZ/16CH) oraz 30 członków rodziny(26K/4M). Łącznie 50 osób (30K/20M).
Formularz punktowany. Punktacja dotyczy niepełnosprawnych dzieci; zakwalifikowanie dziecka oznacza także zakwalifikowanie do projektu członków rodziny.

Projekt przewiduje preferencje uczestnictwa:

1. a) osób lub rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym doświadczających wielokrotnego wykluczenia społecznego rozumianego jako wykluczenie z powodu więcej niż jednej z przesłanek, o których mowa w rozdziale 3 pkt. 15 Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków EFS i EFRR na lata 2014-2020 (wsparcie nie będzie udzielane osobom odbywającym karę pozbawienia wolności z wyjątkiem osób objętych dozorem elektronicznym) i/lub
  2. b) osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osób z niepełnosprawnością sprzężoną, osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym osób z niepełnosprawnością intelektualną i osób z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi i/lub
  3. c) osób lub rodzin korzystających z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, przy czym zakres wsparcia nie może powielać działań, które dana osoba lub rodzina otrzymuje z PO PŻ w ramach działań towarzyszących, o których mowa ww. Programie i/lub d) osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społ. zam. obszary poddane rewitalizacji wskazane w gminnych programach rewitalizacji.

Każdy uczestnik może wziąć udział w kilku formach wsparcia. Udział bezpłatny

Planowane efekty projektu:

Liczba wspartych w programie miejsc świadczenia usług społecznych istniejących po zakończeniu projektu:22

Liczba utworzonych w programie miejsc świadczenia usług wspierania rodziny i pieczy zastępczej istniejących po zakończeniu projektu:2

Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych usługami społecznymi świadczonymi w interesie ogólnym w programie:50

Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych usługami wspierania rodziny i pieczy zastępczej w programie:50

Liczba podmiotów wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne:1

Liczba doposażonych placówek w ramach projektu:1

Informacje dodatkowe:

Miejsce realizacji: Placówka Wsparcia Dziennego Świetlica „KONICZYNKA”
ul. Armii Krajowej 2, 26-200 Końskie
Wartość Projektu: 352 125,00 PLN
Dofinansowanie Projektu: 325 325,00 PLN, w tym z UE: 299 306,25 PLN
Wkład własny: 26 800,00 PLN
Czas trwania projektu: 01.07.2020 r. – 31.07.2022 r.
Termin rozpoczęcia rekrutacji do projektu: od 27.07.2020 r. do 27.08.2020 r.

Szczegółowych informacji dotyczących projektu udzielają:
Beata Nowak  tel. 502 222 465
Agnieszka Łyczek-Duda  tel. 603 949 465